Onnuri Su Dżok - Regulacja pracy chorego narządu
Hanna Kowalczyk, Magazyn Pielęgniarki i Położnej numer IX/2002


               Natura wyposażyła człowieka nie tylko w niezwykle skomplikowany organizm, ale i w wiele układów korekcji, dbających o jego utrzymanie w stanie równowagi i zdrowia. Bodźce i energię do samoleczenia czerpiemy z podstawowych czynności dnia codziennego. Mycie, czesanie, każdy oddech i skurcz serca, ruch w stawie i napięcie mięśni inicjuje mechanizmy czuwające nad naprawa naszych komórek.

               Su Dżok określa jasne i logiczne zasady dotyczące przenoszenia organów na obszary rąk i stóp. Reguły te funkcjonują we wszystkich układach współoddziaływania znanych w Su Dżok. Znajomość trzech fundamentalnych zasad umożliwia odnalezienie od kilku do kilkudziesięciu punktów właściwych jednemu tylko narządowi. Zwiększa to nie tylko skuteczność terapii, ale stwarza również możliwość szybkiego, samodzielnego prowadzenia leczenia przez każdą osobę, niezależnie od jej wykształcenia.

               Su Dżok to nie tylko wiedza medyczna. To również filozofia życia zgodnie z prawami natury. Terapeuta prowadzący leczenie technikami Su Dżok, zwłaszcza bazującymi na energiach przepływowych (meridiany, czakry, meridiany Ne stawów, system diamentowy), poddaje swój organizm wszechstronnemu "treningowi". Zysk jest zatem obustronny. W czasie zabiegu i pacjent, i lekarz mają szansę na regulację pracy organizmu.


Narządy jamy brzusznej

               W głównym systemie współoddziaływania ręki rejon jamy brzusznej przypada na całą kończynę przy założeniu, że rzut przepony oddechowej znajduje się na stawie nadgarstkowym. w celu łatwiejszego rzutowania narządów jamy brzusznej na rękę, dzielimy je na trzy poziomy. Podobnego podziału dokonujemy w obszarze dłoni pomiędzy nadgarstkiem i podstawą palców.

               W górnej 1/3 yin, czyli wewnętrznej powierzchni dłoni, dokonujemy przeniesienia wątroby, pęcherzyka żółciowego, dwunastnicy, trzustki, żołądka i śledziony. Całą 1/3 środkową yin zajmują jelito cienkie i jelito grube. Masaż tego rejonu wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara zlikwiduje zaparcie, a wykonany w przeciwnym kierunku zatrzyma biegunkę. W dolnej 1/3 znajdziemy punkty witalne narządów miednicy małej: macicy, jajników, pęcherza moczowego, odbytnicy i odbytu.

               Na tylnej (yang) powierzchni ręki znajdują się obszary nerek i nadnerczy (zagłębienia pomiędzy kośćmi śródręcza V-IV i II-III) oraz reprezentacja całego układu kostno-stawowego znajdującego się w tym rejonie ciała. Zatem kręgosłup od Th 9 do kości ogonowej, kości miednicy oraz stawy biodrowe, rejon kości krzyżowej w obszarze 1/3 dolnej yang powierzchni ręki umożliwia leczenie rwy kulszowej.


Gruczoły wydzielania wewnętrznego

               Układ gruczołów wydzielania wewnętrznego jest reprezentowany przez punkty szyszynki, przysadki mózgowej, tarczycy, grasicy, trzustki, jajników, jąder i nadnerczy. Działanie na te punkty korzystnie wpływa na cały system hormonalny i wspomaga leczenie wielu dolegliwości. Zaburzenia miesiączkowania, klimakterium, mięśniaki macicy, przerost gruczołu krokowego, cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy mogą być skutecznie leczone poprzez odpowiednie punkty na ręku i stopie. Punkty nadnerczy należą do grupy punktów reanimacyjnych i są wykorzystywane do leczenia wielu dolegliwości całego organizmu.


Stany emocjonalne

               Poznanie miejsc rzutowania narządów na kończyny pozwala leczyć stany emocjonalne związane energetycznie z właściwym sobie narządem.

               Serce i jelito cienkie są związane energetycznie z emocją radości. Masowanie rejonów powiązanych z tymi organami pozwala przeciwdziałać depresji i jest terapia często stosowaną w Su Dżoku w celu podtrzymania właściwej pracy wszystkich narządów.

               Nerki z pęcherzem moczowym to rejony pozwalające usunąć lęki. Z dużym powodzeniem są stosowane w terapii np. moczenia nocnego i dziennego u dzieci.

               Obszary wątroby i pęcherzyka żółciowego wykorzystuje się w leczeniu agresji i gniewu, a także do usunięcia bolesnych skurczów mięśni, w tym również mięśni przykręgosłupowych.

***

               Ręka i stopa mogą pracować niczym komputer. Zainicjowany w czasie terapii program powoduje powstanie zwrotnych fal leczących, które po osiągnięciu właściwego im narządu rozpoczynają regulację jego pracy, a efekt terapeutyczny utrzymuje się długo po zakończeniu działania bodźca na punkt witalny.

               Sposoby działania na punkty są różnorodne: masaż punktakiem, ogrzewanie, delikatny ucisk palcem, światło, ziarna, kamienie półszlachetne, magnesy, igły, ochładzanie. Każdy może wybrać takie postępowanie, jakie jego zdaniem przynosi najlepsze efekty.

               Stosując Su Dżok, najlepiej poznaje się funkcjonowanie własnego organizmu oraz wciela w życie ideę leżącą u podstawy tej dziedziny medycyny: sam bądź swoim lekarzem.

Projekt i wykonanie Arkadiusz Rudzki AdLex.pl