Bądź sam swoim lekarzem
Hanna Kowalczyk, Magazyn Centrum Leczniczo - Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS numer II/2002


               Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia. W starożytnych Chinach podstawowe zasady stosowania tej naturalnej techniki znano już trzy tysiące lat przed Chrystusem. Korzenie akupunktury polskiej sięgają XVII wieku i wiążą się z nazwiskiem Iwowskiego misjonarza Michała Boyma. Współcześnie wielkim propagatorem akupunktury chińskiej był w Polsce prof. Garnuszewski. Współczesna medycyna europejska, pomimo wybitnych osiągnięć w dziedzinie diagnostyki i leczenia, nadal pozostaje bezradna w przypadku leczenia wielu chorób, a stale zwiększające się spożycie leków jest zagrożeniem dla ludzkości.

               Akupunktura stanowi cenne uzupełnienie współczesnej medycyny i jesteśmy obecnie świadkami integracji tej tradycyjnej chińskiej medycyny z klasyczną medycyną polską. Bardzo istotny jest również aspekt ekonomiczny. Akupunktura jest tanim sposobem leczenia, nie wymagającym skomplikowanych instrumentów, a w swojej odmianie nazywanej SU DŻOK na tyle prostą, że każdy człowiek może z łatwością nauczyć się podstawowych zasad terapii.

               Metoda SU DŻOK terapii została opracowana przez południowokoreańskiego naukowca prof. Park Jae Woo. Wysoka skuteczność i prostota tej metody szubko znajduje uznanie w wielu krajach świata, do których teraz dołączyła również Polska.

               Ciało człowieka jest energetyczną formą życia, która znajduje się w pełnej harmonii sama ze sobą i z otaczającym ją wszechświatem. W Naturze i ciele człowieka oscylują stale dwie przeciwstawne siły. Warunkiem zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi między siłami Yin (pierwiastek żeński - noc, mrok, ziemia, księżyc, bierność i inercja) i Yang (pierwiastek męski - dzień, światło, niebo, słońce, ciepło, ogień, ruch i siła twórcza).

               Człowiek wychwytuje z otoczenia energię Yang płynącą z kosmosu i energię Yin wypływającą z ziemi. Energie te stale płyną w kanałach (meridianach), docierając do wszystkich narządów i tkanek ciała. Wg tradycyjnej medycyny chińskiej przyczyną powstania choroby jest albo zakłócenie równowagi między energią Yin i Yang, albo zakłócenie krążenia energii w kanałach energetycznych w wyniku ich zablokowania. W obu przypadkach nakłuwanie lub uciskanie odpowiednich punktów w obrębie powłok ciała pozwala przywrócić zachwianą równowagę energetyczną i tym samym przywrócić zdrowie. "Su" oznacza dłoń, a "Dżok" stopę. "Onnuri" można przetłumaczyć jako cały świat. Jest to metoda bazująca na wzajemnej zależność układów wewnętrznych organizmu z punktami witalnymi na dłoniach i stopach, które są układami sterowania ludzkiego zdrowia. Nasze dłonie i stopy są jednym z wielu mechanizmów samo uzdrawiania w jakie wyposażyła nas Natura. Tylko od nas zależy czy właściwie wykorzystamy jej dar.

               Prof. Park stwierdził, że na dłoniach i stopach znajdują się punkty współoddziaływania o wysokim stopniu aktywności, połączone ze wszystkimi organami i częściami ciała. Kiedy dochodzi do zakłócenia pracy organu wysyła on "impuls informacyjny" do właściwego punktu współoddziaływania i uaktywnia go - punk staje się bardzo bolesny. W momencie stymulacji punktu "impuls uzdrawiający" wraca do chorego organu i leczy go. Zaletą systemu Su Dżok jest jej wysoka efektywność, pełne bezpieczeństwo, uniwersalność i prostota. Najprostszym sposobem stymulacji punktów jest masaż patyczkiem diagnostycznym lub palcem. Można też w terapii stosować ziarna, magnesy, moksy (nagrzewanie), kolory (koloroterapia polecana jest zwłaszcza u dzieci), kamienie i oczywiście igły.

               Leczenie w tej metodzie jest możliwe na poziomie fizycznym (działanie na punkty współoddziaływania), emocjonalnym i mentalnym (psychicznym). Metoda jest bardzo skuteczna w przypadku chorób przewlekłych i z powodzeniem może być stosowana w leczeniu różnego rodzaju uzależnień (choroba alkoholowa, papierosy, leki, narkotyki, otyłość). Bardzo istotna z terapeutycznego punktu widzenia jest zasada leczenia każdej dolegliwości ujawniającej się w dolnym obszarze lub narządzie poprzez właściwy im rejon odzwierciedlenia na ręku i stopie. Niezależnie od etiologii choroby czy rodzaju dolegliwości. W oparciu o rządzące metodą odwzorowania prawa i reguły, całe ciało człowieka można w naturze przenieść na dłoń. Tył ciała (yang powierzchnia) przenosimy na grzbiet ręki, a przednią, yin powierzchnię ciała na stronę dłoniową. Głowa odpowiada kciukowi, a palce II i V to kończyny górne, a palce III i IV odpowiadają kończyną dolnym. Fenomenem terapii Su Dżok jest istnienie ogromnej ilości układów leczniczych, które możemy znaleźć na ręku i stopie (układ standardowy, owadopodobny, miniukład, biolmeridiany, biolczakry...). Dzięki czemu uzyskujemy większą ilość punktów leczniczych dla każdego narządu. To czyni metodę bardzo efektywną w leczeniu wszelkich dolegliwości. Jako metoda terapii Su Dżok nie posiada żadnych przeciwwskazań do jej stosowania i może być używana w przypadku każdej dolegliwości i u każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i stanu ogólnego. Istnieje również możliwość wspomagania procesu rehabilitacji w oparciu o techniki Su Dżok.

               Podstawą możliwości stosowania akupunktury Su Dżok jest poznanie zasad i reguł rządzących sposobami przeniesienia ciała człowieka na jego rękę i stopę. Ważne jest również opanowanie sposobów leczenia i zapoznanie się ze stosowanymi w Su Dżok narzędziami. Cała teoretyczna i praktyczna wiedza potrzebna do terapii przekazywana jest na wstępnym dwudniowym kursie. Kolejne stopnie zaawansowania to leczenie na poziomie energetycznym (meridiany, czakry, stawy, układ diamentowy). Każde kolejne dwudniowe szkolenie stanowi całość i obejmuje partie materiału pozwalające natychmiast wykorzystać je w praktyce. Szkolenia prowadzone są na terenie Warszawy oraz w miejscu zamieszkania osób zainteresowanych (kilkuosobowa grupa). Szkolenia i terapię prowadzi lekarz, przedstawiciel Su Dżok Akademii w Moskwie - Hanna Kowalczyk.

Projekt i wykonanie Arkadiusz Rudzki AdLex.pl